Site oficial
A.F.C. Chindia

2-2 cu Rapid

09175220112021_one_y8s-zta_L.jpg

2-2 cu Rapid

20 noiembrie 2021
    Echipa noastră a remizat cu Rapid, 2-2 în prima etapă a returului Ligii I, la Ploiești, la capătul unui meci în care am evoluat mai bine de o repriză în dublă inferioritate numerică. Chiar și în aceste condiții, fără Corbu, eliminat în minutul 32, și fără Căpușă, cumul de cartonașe galbene în prelungirile primei reprize, am condus de două ori nou-promovata din București. Neguț a deschis scorul în minutul 53, după o cursă superbă, de peste 70 de metri, la capătul căreia a driblat trei adversari și a înscris pe jos, la colțul scurt: 1-0. Câteva minute mai târziu, Ilie a restabilit egalitatea. Pe contraatac, în minutul 62, Popa a lovit decisiv după a doua pasă decisivă a serii oferită de Dulca. Băieții noștri au gestionat foarte bine avantajul și au fost la câteva minute de o victorie mare, muncită și pe deplin meritată. A fost nevoie de o eroare uriașă de arbitraj pentru ca oaspeții să ciupească un punct la Ploiești: Marzouk a trimis în plasă, din devierea norocoasă a lui Săpunaru, dar din poziție clară de ofsaid. Asistentul Sebastian Gheorghe nu a ridicat fanionul, așa cum se impunea. S-a terminat 2-2, însă impresia generală a fost că echipa noastră ar fi meritat din plin succesul. De notat că în prima repriză am avut alte trei ocazii, una de singur cu portarul, la Florea, în timp ce rapidiștii nu s-au apropiat periculos de buturile lui Căbuz. 

    Etapa viitoare, sâmbătă, 27 noiembrie, ora 15.00, mergem la Sfântu Gheorghe pentru jocul cu Sepsi. Corbu, Căpușă și Neguț sunt suspendați, după cartonașele primite aseară.