Remiză la Suceava

11 martie 2018
După succesul spectaculos de la Timișoara, echipă noastră, Chindia Târgoviște a remizat astăzi la Suceava, împortiva echipei locale, Foresta. 1-1 a fost deznodământul acestei partide, băieții lui Nicu Croitoru conducând meciul până în minutele de prelungire. Noul jucător al Chindiei, Daniel Florea a deschis scorul în minutul 52, în urma unei centrări perfecte a lui Crinel Stoica. Târgoviștenii au mai avut ocazia să mărească diferența de câteva ori, în partea secundă, însă fără succes. Jocul părea că va avea un deznodământ fericit pentru Chindia, până când arbitrul a dictat penalty, în ultimul minut de prelungiri (94). Marius Matei a transformat lovitura de pedeapsă, iar victoria băieților noștri s-a transformat intr-o remiză neașteptată.

Foresta rămâne o piatră tare a Ligii a II-a, care a reușit să pună probleme și altor echipe cu pretenții la promovare. Echipa noastră rămâne pe locul 3 in clasament, iar în etapa viitoare va întalni Luceafărul Oradea, pe teren propriu. Meciul se va disputa duminică, 18 martie, de la ora 13.00 și va fi transmis în direct pe Telekom TV.

Hai, Chindia! Baftă, băieți!

Echipa de start: Popescu – Martac, Ciobotariu, Morariu, Acasandrei – Jurj (70 Nisipeanu), L. Mihai, Rogoveanu, Stoica – Cherchez (88 Pencea), Florea (73 Neguț)

Liga a 2-a. Etapa a 24-a

Foresta Suceava – Chindia Târgoviște 1-1 Luceafărul Oradea – FC Argeș  3-2        Știința Miroslava – Metaloglobus București 1-1 Pandurii Tg. Jiu – CS Mioveni  2-1       Sportul Snagov – ASA Tg. Mureș 3-0   Olimpia Satu Mare – CS Balotești 0-3       ASU PoliTimișoara – Academica Clinceni 2-2                                           Dunărea Călărași – CS Afumați 2-1     Ripensia Timișoara – Dacia Unirea Brăila 2-1 UTA Arad – AFC Hermannstadt 1-1