(Din nou) Victorie la Botoșani

4 octombrie 2020
    Roș-albaștrii au reușit al treilea rezultat pozitiv consecutiv în meciurile jucate în deplasare, 2-0 la Botoșani, pe terenul pe care toamna trecută câștigaseră într-o manieră și mai categorică. După 0-0 în fief-ul campioanei CFR Cluj, cu ocaziile cele mari de partea noastră, a venit victoria de astăzi, la capătul unui meci în care am arătat posesie, determinare, organizare tactică excelentă și poftă de joc. Neguț a semnat cea mai mare șansă a echipei noastre în prima repriză, minge trimisă spre colțul lung, puțin pe lângă. La pauză a fost doar avantaj numeric, nu și pe tabelă, după eliminarea lui Chindriș (26). După reluare, Paul Iacob a fost eliminat ușor de centralul Iulian Călin (59), pentru ca finalul să reprezinte un adevărat asalt al roș-albaștrilor la poarta gazdelor. Rață (74) a deschis scorul, iar Berisha (88) a transformat un penalty scos de Neguț, pentru o victorie pe deplin meritată. Opt puncte după șase etape, niciun gol primit în ultimele trei deplasări și perspectiva unei perioade de pregătire de două săptămâni pentru jocul cu Gaz Metan, acestea sunt bornele debutului echipei noastre în actualul sezon al Ligii I.