Remiză cu Hermannstadt, 1-1 la Ploiești

16 decembrie 2019
    Echipa noastră a remizat cu AFC Hermannstadt, 1-1 la Ploiești într-un joc contând pentru etapa a 21-a a Ligii I. Oaspeții au deschis scorul contrar cursului jocului, dintr-un penalty acordat de centralul Adrian Comănescu la contactul dintre Benga și Yazalde și transformat de Petrescu (23). Cu un minut înainte, Yameogo, singur cu portarul, șutase din unghi peste transversală.
    Roș-albaștrii au urcat cu toate liniile spre careul sibienilor, iar egalarea a venit după 76 de minute, de la punctul cu var, execuție sigură a lui Liviu Mihai. În final, șutul sănătos al lui Martac a fost respins cu greu de Cristiano (89), iar Dinu Moldovan a respins de sub bară mingea trimisă cu capul de Yazalde.

Cu punctul de duminică seară ajungem la 21, după 21 de etape disputate în acest sezon. Ultima rundă din 2019 ne va găsi la Sf. Gheorghe, duminică, 22 decembrie, ora 17.00.

Chindia: D. Moldovan – Martac, Leca, Benga (Mihai ’58), Negrea – Neguţ (Burlacu ’76), Novac, Bic, Yameogo – Dumiter, Cherchez (Ivancic ’59). Antrenor: Viorel Moldovan

Hermannstadt: Figueiredo – Luchin, Rimane, Stoica, Opruţ (Cordea ’50) – Pires, Dâlbea (Dumitriu ’78), Offenbacher – Petrescu, Yazalde, Buzan (Buşu ’29). Antrenor: Eugen Neagoe