Eșec la Voluntari, 1-3 cu Academica

10 august 2019
Deplasarea de la Voluntari pentru confruntarea cu Academica - echipă în fața căreia câștigasem toate meciurile din ultimele sezoane - nu a adus prima victorie în Liga I, ci o înfrângere amară, venită la capătul unui joc pe care l-am început perfect. Titularizat în premieră de Viorel Moldovan, Burlacu (3) a deschis scorul după o acțiune personală, la prima fază periculoasă a meciului. Un sfert de oră mai târziu, Voduț a trimis prea lent spre Neguț, care ar fi rămas singur cu portarul Academicii. În loc de 2-0, s-a făcut 1-1, reluare Vojtus în stânga lui Aioani, reușită precedată de un fault al lui Nsiah la Neciu (19). Gazdele au trecut în avantaj după câteva minute: șut Barbu, nemarcat, din afara careului (24). Până la pauză, Chindia s-a apropiat de gol doar la bara lui Bic (29), din lovitură liberă, iar Academica a fost preocupată să mențină avantajul minim. Moldovan a mutat cu L. Mihai și Florea, lăsându-i la vestiare pe Dudea și Franck, iar debutul mitanului secund n-a fost rău deloc. Totuși, au lipsit ocaziile la poarta lui Vâlceanu. Pe contraatac, Buziuc a mărit avantajul gazdelor (63) pentru un neverosimil 3-1. Imediat, bara s-a opus la șutul lui L. Mihai, din lovitură liberă (65), iar de aici ritmul a scăzut considerabil. Tabela nu s-a mai schimbat până în final, roș-albaștrii înregistrând la Voluntari a patra înfrângere consecutivă în Liga I.

Clinceni: O. Vâlceanu - G. Matei, A. Răuță, R. Patriche, M. Dobrescu - A. Șut, R. Ion - Nsiah (57 Pârvulescu), B. Barbu (72 Cebotaru), Buziuc (82 Buș) - Vojtu. Antrenor: Ilie Poenaru

Chindia: Aioani - Martac, Benga (59 C. Dinu), Leca, Neciu - A. Dudea (46 Florea), Bic - Neguț, Yameogo (46 L. Mihai), A. Burlacu - M. Voduț. Antrenor: Viorel Moldovan

„Se pare că nu i-am făcut pe jucători să se concentreze. N-am fost lucizi în ofensivă. Am avut câteva ocazii să egalăm, dar n-am reușit. Trebuie să mergem înainte, nu e cale de întors. Am acumulat puține puncte, dar trebuie să ne regrupăm. Avem patru înfrângeri consecutive, moralul jucătorilor e afectat” - Viorel Moldovan, antrenor Chindia Târgoviște

Etapa viitoare, echipa noastră va întâlni Dinamo, vineri, 16 august, ora 19.30, la Ploiești.