0-1 la Craiova. Final dramatic, cu ratări imense

29 iulie 2019
Echipa noastră a suferit a doua înfrângere în acest sezon al Ligii I, 0-1 la Craiova, cu Universitatea, la capătul unui joc din care ar fi meritat să obțină cel puțin un punct. Florea, în finalul primei reprize și Neicuțescu și Cherchez, în ultimele minute ale meciului, au ratat ocazii imense în contul oaspeților. Roman a marcat singurul gol al jocului, imediat după odihnă, din centrarea lui Martic (46). De consemnat debutul lui Cristian Cherchez în Liga I și, per ansamblu, replica bună dată de Chindia formației care joi a evoluat în preliminariile Europa League și a remizat cu Honved, în deplasare. Următorul joc oficial al roș-albaștrilor, care rămân cu un punct după trei etape de campionat este programat sâmbătă, 3 august, ora 21.00, cu CFR Cluj, la Ploiești.

U. Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (25, Martic), Kelic, Acka, Bancu – Qaka (65, Mateiu), Cicâldău (79, Vătăjelu), Ivanov – Bărbuț, M. Roman, V. Constantin. Antrenor: Corneliu Papură.

Chindia: Aioani – Martac, C. Dinu, Leca, Neciu – Novac, L. Mihai (61, Bic) – Neguț, Neicuțescu, Florea (74, Cherchez) – Voduț (61, Dumitrașcu). Antrenor: Viorel Moldovan.

Consider că am făcut un meci foarte bun, dar la fel ca și în jocul cu Viitorul, rămânem doar cu aprecierile. Mi-aș fi dorit să câștigăm meciul de la Craiova, pentru că eu de fiecare dată pregătesc jocurile doar la victorie. Am pierdut trei puncte importante, am stat bine în teren, am anihilat jocul Craiovei. A fost o neatenție în debutul părții a doua și am primit acel gol. Am încercat să revenim, ne-am creat ocazii, dar până la urmă, la acest nivel, o ocazie-două face diferența. Păcat că nu am reușit măcar un rezultat de egalitate, era mai echitabil - Viorel Moldovan