Chindia - Viitorul 0-1. Prima înfrângere în campionat

20 iulie 2019
Echipa noastră a pierdut la limită, 0-1, confruntarea cu Viitorul, deținătoarea Cupei României și a Supercupei, la capătul unui joc disputat, cu ocazii de ambele porți. Chindia s-a prezentat cu demnitate în fața echipei lui Hagi, ba chiar a dominat startul meciului, trecând pe lângă deschiderea scorului în două rânduri în primul sfert de oră (L. Mihai 5, Neguț 8). S-a jucat echilibrat până la pauză, apoi oaspeții au punctat relativ repede după reluare: Eric (54) l-a învins pe Aioani. Iancu (61) a nimerit bara, iar pe final Chindia a forțat egalarea, urcând cu toate liniile spre buturile lui Tordai. S-a încheiat totuși 0-1, cu o replică solidă a echipei lui Viorel Moldovan, încurajată din tribune de peste 4.500 de suporteri. Etapa viitoare, a treia a campionatului, Chindia va juca la Craiova, cu Universitatea, duminică, 28 iulie, ora 21.00.

Chindia:  Aioani - Martac, C. Dinu, Leca, Neciu (65 Dumitrașcu) - Novac - Neguț, Bic (66 Florea), L. Mihai, Neicuțescu (80 Burlacu) - Voduț. Rezerve: Moldovan - Dudea, Yameogo, Șerban. Antrenor: Viorel Moldovan

FC Viitorul: Tordai - Boboc, Țîru, Ghiță, Kuipers (46 De Nooijer) - Ciobanu, Artean, Tîrcoveanu - Eric (72 Ammari) - Calcan, Ganea (60 Iancu). Rezerve: Cabuz - Mladen, Dulca, Keyta. Antrenor: Gheorghe Hagi

"Am făcut un meci excelent din toate punctele de vedere. Vreau să îmi felicit băieţii, cred că meritam mai mult de la această partidă. Am întâlnit o echipă foarte bună, ştiam că nu va fi uşor. Am mai spus-o, e formaţia cu cea mai bună dinamică din Liga 1. Am reuşit să rupem liniile lor, pe atac am fost aproape să marcăm şi noi. Jucând împotriva unui asemenea adversar ai probleme, dar le-am gestionat excelent tactic. Sunt mândru de băieţii mei şi sunt convins că, dacă vom avea aceeaşi concentrare şi atitudine, vom realiza lucruri frumoase în Liga 1" - Viorel Moldovan, antrenor Chindia Târgoviște