1 - 4
Liga 2
Chindia Târgoviște

4 noiembrie 2018
Chindia Târgoviște a reușit scorul etapei, în urma deplasării de la Balotești. Băieții noștri au învins cu 4-1 echipa locală, la capătul unui meci frumos, controlat aproape în totalitate. Elevii lui Viorel Moldovan revin astfel acasă cu toate cele 3 puncte și rămân  pe primul loc în Liga a II-a. Asemenea meciului trecut, terminat cu același scor, Neguț a fost jucătorul partidei. Atacantul târgoviștean este într-o formă excelentă, reușind să înscrie, din nou, 3 goluri.

Încă din startul confruntării, Chindia a deschis scorul. După o acțiune pe partea dreaptă, mingea ajunge în centrul careului, acolo unde Neguț preia, șutează la colțul scurt și deschide scorul în minutul 8.  20 de minute mai târziu, același Neguț, devenit golgheter al echipei în urma acestei partide, a reușit să scape singur pe contraatac, învingându-l pe Fulga cu un șut puternic, fără să-i lase vreo șansă portarului advers. Până la finalul primei reprize, Balotești-ul a mai redus din diferență în urma unei lovituri libere. Tabela arăta 1-2 la capătul celor 45 de minute, însă partida era departe de a se termina.

10 de  minute de la startul părții secunde, echipa noastră a înscris prin Liviu Mihai. Experimentatul jucător a trimis mingea direct în vinclu, după o lovitură liberă executată perfect, de la 20 de metri. Neguț a stabilit scorul final și a reușit hat-trick-ul  în minutul 76 cu un șut la colțul lung, după o greșeală în jocul adversarilor.

Chindia Târgoviște este echipa momentului în Liga a II-a, după o serie de opt victorii consecutive. În etapa următoare, favoriții noștri revin pe Eugen Popescu, unde vor întâlni pe Pandurii Târgu Jiu. Disputa este programată sâmbătă, 10 octombrie, de la ora 12.30.