“Chindia, ne vedem în A!”

13 mai 2018
Peste 4 mii de oameni au umplut tribunele Stadionului Municipal Eugen Popescu din Târgoviște la derby-ul de duminică, susținut de Chindia împotriva formației AFC Hermannstadt.  Cele două echipe au terminat meciul la egalitate, scor 1-1, jucătorii din Sibiu sărbătorind la final cu șampanie promovarea în Liga 1.

Hermannstadt a deschis scorul repede, în minutul 5, Sabin Rusu reluând cu călcâiul în poarta apărată de Aioani. După înscrierea golului, elevii lui Pelici s-au concentrat mai mult pe faza defensivă, așteptând presingul fotbaliștilor noștri. Chindia a avut o serie de ocazii, "gura de foc" fiind căpitanul Cherchez, revenit după suspendarea de 3 etape. "Cristiano" de la Târgoviște a adus și egalarea pe tabelă, în minutul 43, în urma unei centrări exepționale a lui Liviu Mihai.

În repriza a II-a, jocul a fost mai puțin spectaculos, cele două echipe gândinud-se deja la partidele mari pe care urmează să le dispute. Hermannstadt la meciurile din Liga 1, iar Chindia la dubla de la baraj. Fluierul de final aduce un punct în contul fiecărei grupări, iar pe sibieni îi găsește sărbătorind promovarea. Fanii prezenți la meci i-au aplăudat minute în șir pe adversarii de astăzi pentru performanța remarcabilă pe care au reușit-o. Gestul a fost apreciat de cei câțiva zeci de suporteri veniți de la Sibiu pentru a sărbători alături de favoriți. "Chindia, ne vedem în A!" a fost mesajul transmis de aceștia.